Opublikowany przez: Familiepl 2022-05-16 10:00:29
Autor zdjęcia/źródło: zdjecie Unsplash
Arbuz, to owoc uwielbiany przez wiele osób – głownie ze względu na słodki i soczysty smak. Jednak arbuz ma również wiele walorów odżywczych, dzięki czemu nie tylko skutecznie gasi pragnienie, ale również odżywia. Od kiedy arbuz dla niemowlaka? Rozszerzając dietę dziecka warto wiedzieć, kiedy można podać mu arbuza po raz pierwszy.
Miąższ arbuza składa się w około 92% z wody i 6% cukru, dlatego jest tak smaczny i soczysty. Od kiedy można dać arbuz dla niemowlaka? Arbuz dla niemowlaka może się pojawić w diecie dziecka po 9. miesiącu. Arbuz to owoc egzotyczny, dlatego dla niemowlaka warto go podać po wprowadzeniu do diety rodzimych owoców jak jabłka, gruszki, czy importowanych – np. bananów.
Arbuz dla niemowlaka podajemy koniecznie bez pestek i bez twardej skórki. Przed podaniem dziecku należy również arbuza dokładnie umyć, ponieważ najpewniej jest on spryskany środkami grzybobójczymi, które zapobiegają pleśni i psuciu się owocu w transporcie.
Po podaniu arbuza dziecku należy je uważnie obserwować, czy nie wystąpią u malucha objawy alergii. W przypadku nadwrażliwości na arbuz u niemowlaka może się pojawić wysypka, ból brzucha, biegunka, a nawet problemy z oddychaniem. Dlatego arbuz dla niemowlaka podawajmy początkowo w małych ilościach, uważnie obserwując przy tym dziecko.
CZYTAJ TEŻ: Jak bezpiecznie latać samolotem z dzieckiem? WAŻNE ZASADY I INFORMACJE
Arbuzy zawierają błonnik, witaminy i minerały. Są także bogate w witaminę A, E oraz witaminy z grupy B. W arbuzie dla niemowlaka możemy znaleźć również kilka wartościowych składników: ok. 70 mg% potasu, 11 mg% wapnia , 8 mg% chloru tyle samo sodu, 7 mg% siarki, 3 mg% magnezu i fosforu, 02 mg% żelaza i ok. 0,07 mg% miedzi oraz troszkę witamin: 0,03 mg% B1, 0,04 mg% B2 i 6 mg% C.
Arbuzy charakteryzują się wysoką zawartością karotenoidów, likopenu, luteiny, zeaksantyny oraz kryptoksantyny. To właśnie dzięki wysokiej zawartości likopenu (wysoki potencjał antyoksydacyjny), mają czerwone zabarwienie miąższu oraz większość właściwości prozdrowotnych. Doskonale gaszą pragnienie i nawadniają, a także wspomagają układ krążenia, metabolizm i zdrowie skóry. Ich dobroczynne właściwości działające na układ krążenia, przypisuje się zawartej w nich cytrulinie. Dowiedziono, że może ona zpobiegać rozwojowi miażdżycy, a także zmniejszać sztywność tętnic u kobiet po menopauzie
A poza tym 100g. to tylko 10 kalorii! Na zdrowie!
CZYTAJ TEŻ >> Od kiedy truskawki dla niemowlaka? Wyjaśniamy
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.